RPGKK - Portal Społecznościowy Klubu "Chimera" Kędzierzyna-Koźla

Portal Społecznościowy Klubu "Chimera" Kędzierzyna-Koźla

Ogłoszenie

Polecam wykorzystywanie "Pokaż nowe posty od ostatniej wizyty" lub przeglądanie tych for, które mają podfora, ponieważ forum wyżej (np. DnD) nie wyświetla na głównej stronie czy coś nowego jest w podforach (np. DnD - Mechanika). W razie problemów z rejestracją, proszę pisać pod gg 6588239 (niewidoczny). Usuniecie Ciasteczek powinno pomóc, jeśli konto się nie chce zarejestrować.

#1 2011-10-31 13:32:38

 Darth Misiekh

God of RPG

18220393
Skąd: Blaszka/Korribian
Zarejestrowany: 2009-12-26
Posty: 1032
Punktów :   

Japońskie tytuły grzecznościowe

Jak że na sesji zaczeliście urzywać tytułów grzecznościowych takich jak -sama i -san podam wam również kilka innych (może też wam się spodobają i zaczniecie ich używać)

San



   najpopularniejszy tytuł, podobny do naszego "Pan/Pani". Kiedy dwóch samurajów spotyka się, zwracają się do siebie np.: "Fukurou Dejima-san". Tytuł san stosowany jest również na przykład do określenia osoby przez jej miejsce pracy (np.: nikuya oznacza sklep mięsny, nikuya-san to rzeźnik).

Sama



   to wersja sufiksu -san zawierająca o wiele więcej szacunku. Używa się jej w stosunku do osób wyżej w hierarchii, zwierzchników, osób podziwianych. Użyte w stosunku do samego siebie oznacza ekstremalną arogancję (lub ironiczny stosunek do samego siebie). Tradycyjnie tej formy używa się w adresowaniu listów oraz w tradycyjnych przeprosinach, podziękowaniach i wyrazach emocji.

Chan



   to sufiks zdrabniający, wyraża zależność osoby, o której mowa. Użycie przyrostka -chan w stosunku do osoby o wyższym statusie będzie uznane za niezwykle niegrzeczne i protekcjonalne. Tego tytułu używa się w stosunku do niemowląt, dzieci i nastoletnich dziewcząt. Czasem również do milutkich zwierzątek, kochanków, bliskich przyjaciół (najczęściej z dzieciństwa) i ogólnie - młodych kobiet.
   Niektóre kobiety przyjmują dziecinną pozę i mówią o sobie w trzeciej osobie używając sufiksu -chan. Na przykład - kobieta o imieniu Kanako może powiedzieć: Kanako-chan była dziś na spacerze! Kawaii!  Przy okazji, końcówka -ko (bardzo popularna w żeńskich imionach) może być opuszczona - powstanie wówczas pieszczotliwa forma Kana-chan.

Kun



   sufiks używany przy niewielkich różnicach statusu - głównie przez tych postawionych wyżej w stosunku do osób zależnych, najczęściej używany w stosunku do chłopców lub młodych mężczyzn. Używany również przez kobiety, kiedy odnoszą się do swoich męskich krewnych lub dobrych znajomych. Niekiedy (szczególnie w sytuacjach oficjalnych) kun używa się w stosunku do kobiet - na przykład w interesach lub w szkole.

Senpai i kohai



   używany w stosunku do starszych i bardziej doświadczonych kolegów w szkole, dojo, organizacji. Wyższy rangą samuraj będzie senpai, mistrz w dojo - już nie. Kohai to tytuł "w drugą stronę" - używany w stosunku do młodszych, mniej doświadczonych kolegów

Sensei



   używany w stosunku do nauczycieli, lekarzy, polityków, prawników i innych przedstawicieli władz. Używa się go również przy rozmowie z osobami związanymi ze sztuką - pisarzami, malarzami, poetami - a także nauczycielami sztuk walki.

Shi



   używany w formalnych zwrotach pisemnych i w bardzo oficjalnych sytuacjach, kiedy mówiący odnosi się do osoby, której nie zna osobiście (najczęściej znanej mu z tekstów lub opowieści).

Dono



   szlachetny pan, lord, jaśnie pan - jeden z najwyższych tytułów, używany w stosunku do osób znacznie wyżej postawionych niż osoba mówiąca.


Życie nie jest sprawidliwe. Co nie oznacza, że nie możnesz wygrać.

Moja skromna lista gier planszowych
Moja skromna lista gier RPG

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl